7. Konferencja Jesienna Szkoła Utrzymania Ruchu

Jesienna Szkoła Utrzymania Ruchu - konferencja


Jesienna Szkoła Utrzymania Ruchu jako uzupełnienie Targów Maintenance jest jednocześnie źródłem wiedzy i wymiany doświadczeń między przedstawicielami działów utrzymania ruchu i produkcji. Ich tematyka obejmuje m.in. nowoczesną metodologię utrzymania ruchu (TPM, Kaizen) dobre praktyki inżynierskie i produkcyjne stosowane w największych firmach oraz nowe rozwiązania zapewniające poprawę efektywności zakładu produkcyjnego. Obecność ekspertów mających wieloletnie doświadczenie gwarantuje najwyższy poziom merytoryczny prowadzonych przez nich wykładów i case studies.

Wykłady doświadczonych profecjonalistów

Harmonogram konfernecji "Jesienna Szkoła Utrzymania Ruchu"10.10.2018r. (środa)

9.30 Rejestracja uczestników. Poranna kawa.
10.00 Otwarcie Jesiennej Szkoły Utrzymania Ruchu.
1. Efektywność Służb Utrzymania Ruchu

10.00 – 10.30     Michał Wolak, Lean Action, Matryca Umiejętności jako skuteczne narzędzie rozwoju Działu Utrzymania Ruchu.
 • Czy ciągłe podnoszenie kompetencji pracowników jest dziś potrzebne?
 • Narzędzia Lean Management służące do rozwoju umiejętności.
 • Praktyczne wykorzystanie Matrycy Kompetencji w dziale UR.
 • Jak połączyć Matrycę Kompetencji z systemami ocen rocznych i wynagrodzeń?

Michał Wolak, Lean Action
Michał WolakDoświadczony trener, inspirujący coach, skuteczny konsultant. Przeprowadził ponad 4000 godzin szkoleń w trzech obszarach kompetencji: skutecznej komunikacji i asertywności,  umiejętności liderskich, metod i technik Lean Management. Skuteczny Lean konsultant, wdrożył techniki Lean w firmach produkcyjnych, jak i usługowych. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z: Dr. Oetker Sp. z o.o., Biomed S.A.,  Dubiel Vitrum s.j., Kopex S.A., Raben Transport Sp. z o.o., Rothlehner Podnośniki Ruchome Sp. z o.o., Roboty Przemysłowe Sp. z o.o., Stolbud Włoszczowa Sp. z o.o., TM Technologie Sp. z o.o., Lotar1 Sp. z o.o., Weba-Okna Sp. z o.o., Meblomet, Lufthansa Global Business Servicess.10.30 – 10.50     Bartosz Kujawski, Kärcher Sp. z o.o., Czystość w obszarze produkcji - przyjazne środowisko pracy.
 • Dlaczego należy dbać o czystość?
 • Obszar zakładu produkcyjnego.
 • Dostępne technologie.
 • Firmy sprzątające.
 • Praktyczne przykłady z przemysłu.

Bartosz Kujawski, Kärcher Sp. z o.o.
Bartosz KujawskiPrzedstawiciel Handlowy ds. Przemysłu. Specjalizuje się we współpracy z zakładami przemysłowymi. Doradza w zakresie doboru technologii oraz urządzeń przeznaczonych do utrzymania czystości w obszarze produkcji. Prowadzi działania w różnych gałęziach przemysłu. W przedsiębiorstwach porusza się głównie pomiędzy działem utrzymania ruchu, produkcji a działem technicznym. Współpracuje z firmami zajmującymi się projektowaniem i budową maszyn oraz linii technologicznych.
10.50 – 11.20     Arkadiusz Rybka, I-Care Polska Sp. z o.o., Kompleksowy audyt niezawodności parku maszynowego jako pierwszy krok w optymalizacji funkcjonowania Działu Utrzymania Ruchu.
 • Audyt Niezawodności – określenie punktu bazowego dla Działu Utrzymania Ruchu.
 • Wyznaczanie obszarów do usprawnień oraz przygotowywanie planów optymalizacji.
 • Kolejne kroki w doskonaleniu Działu Utrzymania Ruchu i Niezawodności na zakładzie.

Arkadiusz Rybka, I-Care Polska Sp. z o.o.
Arkadiusz RybkaAbsolwent Akademii Górniczo-Hutniczej wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
Dyrektor zarządzający firmą inżynierską I-Care Polska specjalizującą się we wsparciu działów utrzymania ruchu w zarządzaniu parkiem maszynowym.
Posiada wieloletnie doświadczenie w doskonaleniu i optymalizacji funkcjonowania działów utrzymania ruchu poprzez audyty a następnie wsparcie przy wdrożeniach.
Brał udział w projektach związanych z: opracowaniem i doskonaleniem struktur DUR, przygotowaniem strategii Maintenance dla parku maszynowego, wdrożeniem oprogramowania klasy CMMS, wdrożeniem systemu Autonomous Maintenance w ramach TPM.


11.20 – 12.00     Tomasz Król, Instytut Doskonalenia Produkcji, Masz tyle czasu co papież? – czyli jak efektywnie wykorzystać czas w Utrzymaniu Ruchu?
 • Dlaczego tracimy czas? Gdzie go można odszukać?
 • Co pomaga działać efektywnie? Jak minimalizować straty czasu?
 • 3 sposoby na to, by skutecznie realizować zadania.
  
Tomasz Król, Instytut Doskonalenia Produkcji
Tomasz KrólTrener, konsultant i inspirator. Wdraża zmiany w firmach od 1997 roku. Pomysłodawca cyklu konferencji Lean Camp. Współtwórca Systemu Trwałej Efektywności Produkcji (S.T.E.P.). Wykładowca i współtwórca programów studiów podyplomowych na czterech uczelniach w Polsce. Autor wysoko ocenionego bestsellera Lean Management po polsku oraz wielu inspirujących artykułów w czasopismach branżowych. Zarządza Instytutem Doskonalenia Produkcji. Szuka rozwiązań zamiast wymówek.12.00 – 13.30     Przerwa na zwiedzanie stoisk.
2. Redukcja Kosztów Utrzymania Ruchu

13.30 – 14.00    Paweł Gula, C.C. Jensen Polska Sp. z o.o., Jak dokładne oczyszczanie oleju w maszynach wpływa na koszty utrzymania i jak liczyć zwrot z inwestycji?
 • Wprowadzenie do świata wysokiej czystości oleju.
 • Czynniki wpływające na zużycie komponentów maszyn.
 • Składowe oszczędności przez czysty olej.
 • Metody liczenia zwrotu z inwestycji.
 • Przykłady projektów w hutnictwie i przemyśle samochodowym.


Paweł Gula, C.C. Jensen Polska Sp. z o.o.

Paweł GulaAbsolwent Wydziału Inżynierii Chemicznej na Politechnice Łódzkiej ukończonej Dyplomem w 1988 roku. W 2001 roku ukończył dwuletnie podyplomowe studia Executive MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Czynny zawodowo od 1988 roku. Początkowo stażysta a potem st. Referent ds. Technicznych w Zamrażalni Przetwórnia Owoców i Warzyw „Hortex” w Skierniewicach.  
Następnie asystent w Pracowni Nawodnieniowej Zakładu Mechanizacji INSTYTUTU SADOWNICTWA I KWIACIARSTWA w Skierniewicach. Od 1991 przez 10 lat pracował dla koncernu NETAFIM, światowego lidera w nawadnianiu upraw sadowniczych, szklarniowych i rolnych, zaczynając od kierownika zespołu po dyrektora i prokurenta spółki córki w Polsce. Wprowadził na rynek polski nowoczesne na ten czas metody nawadniania kroplowego. Od 2001 roku do dziś, dyrektor sprzedaży w C.C. Jensen Polska Sp. z o.o. Zajmuje się budową rynku dla marki CJC w Polsce w dziedzinie dokładnego oczyszczania olejów przemysłowych. Dba o ciągły wzrost obrotów spółki i wprowadzanie projektów z dziedziny filtracji olejów dla energetyki, sektorów przemysłu ciężkiego i lekkiego.

14.00 – 14.45     Wojciech Halkiewicz, 7bar Sp. z o.o., Zarządzanie, nadzór, optymalizacja i redukcja kosztów zużycia mediów energetycznych - case study
 • Od czego i jak zacząć przejmowanie faktycznej kontroli nad systemem produkcji, przesyłu i poboru sprężonego powietrza?
 • Co i jak mierzyć, żeby monitoring umożliwiał uzyskiwanie skutecznej wiedzy potrzebnej do decyzji bieżących i strategicznych?
 • Jak znaleźć możliwie najwięcej wycieków oraz planować i śledzić skuteczną ich naprawę?
 • Praktyczne przykłady projektów optymalizacji i redukcji kosztów energii zużywanej na sprężone powietrze.

Wojciech Halkiewicz, 7bar Sp. z o.o.
Wojciech HalkiewiczSpecjalista w dziedzinie techniki sprężonego powietrza. Absolwent Politechniki Poznańskiej specjalności Systemy i Urządzenia Energetyczne – Maszyny Przepływowe. Pracował w pierwszej w Polsce fabryce sprężarek śrubowych powietrza. Autor wielu publikacji technicznych dotyczących racjonalnej produkcji i wykorzystania sprężonego powietrza oraz popularyzujących tę dziedzinę.14.45 – 15.15     Paweł Gajewski, Polska Organizacja Wspierania Efektywności Energetycznej i Rozwoju – POWeeR, Jak pozyskać dofinansowanie dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną przedsiębiorstwa?     
 • Efektywność energetyczna -przykładowe projekty poprawiające efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie.
 • Wsparcie finansowe w ramach pozyskania świadectwa efektywności energetycznej.
 • Wsparcie kogeneracji – nowa ustawa.
 • Dofinansowanie ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW dla MŚP i dużych przedsiębiorstw.      

Paweł Gajewski, Polska Organizacja Wspierania Efektywności Energetycznej i Rozwoju – POWeeR.
Paweł GajewskiWiceprezes Zarządu Polskiej Organizacji Wspierania Efektywności Energetycznej i Rozwoju – POWeeR. Od początku kariery zawodowej związany z sektorem energetyki i przemysłu.
Posiada bogatą wiedzę teoretyczną i duże doświadczenie praktyczne związane z szeroko rozumianą poprawą efektywności energetycznej. Jego specjalność to kompleksowa realizacja efektywności energetycznej od audytu poprzez kalkulację przedsięwzięcia, pozyskanie finansowania, projektowanie i realizację inwestycji.
 


15.15 – 15.40     Zbigniew Wolff, GRUPA WOLFFPorównanie dostępnych rozwiązań zabezpieczeń przeciwwybuchowych instalacji przemysłowych.    
  

11.10.2018r. (czwartek)

9.30-10.00 Poranna kawa.
3. Predyktywne Utrzymanie Ruchu

10.00 – 11.00     Paweł Łęciński, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. & Jerzy Halkiewicz, UE Systems Europe, Zastosowanie Technologii Ultradźwiękowej na przykładzie Zakładów Tłuszczowych Kruszwica S.A.
 • Detekcja wycieków - organizacja prac, przykład raportu, przykłady.
 • Badanie odwadniaczy pary – przykłady.
 • Inspekcja stanu łożysk - case study.
 • Łożyska wolnoobrotowe - case study.
 • Badanie urządzeń elektrycznych - case study.
 • Ultradźwięki a inne metody diagnostyczne.

Paweł Łęciński, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A.
Paweł ŁęcińskiAbsolwent Politechniki Opolskiej (kierunek: Automatyka i Robotyka) oraz – podyplomowo – Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (kierunek: Accounting and Financial Management) i Politechniki Wrocławskiej (kierunek: Zarządzanie Projektami). Od 2010 r. związany jest z ZT Kruszwica S.A., należącymi do międzynarodowego koncernu spożywczego Bunge Limited.
Był kierownikiem projektu wdrożenia programu niezawodności ARROP w ZT Kruszwica S.A. w Brzegu – zakładzie, który został zwycięzcą konkursu Fabryka Roku 2016. W kolejnych latach wraz z całym zespołem, już jako kierownik ds. predykcyjnego utrzymania ruchu i niezawodności, pracował nad dalszym rozwojem tego programu przez co zrewolucjonizował podejście do utrzymania ruchu w swoim zakładzie. Następnie otrzymał propozycję kierowania budową nowego zakładu spółki we Włoszech oraz wdrożenia w nim pełnej strategii UR. W zakładzie Bunge Italia S.p.A w Porto Corsini pracował przez ponad 2 lata.
W 2012 r. otrzymał amerykański certyfikat Certified Maintenance and Reliability Professional (CMRP). Posiada również uprawnienia diagnostyczne (level 2) Brytyjskiego Instytutu Badań Nieniszczących (BINDT).
Za ponad przeciętne wyniki Paweł szybko został zauważony w koncernie poza granicami kraju. W krótkim czasie dołączył do Bunge Reliability Network i został przedstawicielem BEMEA w Global Reliability Strategy Team.
Paweł jest również laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród branżowych. W ubiegłym roku w Kansas City w USA został zdobywcą nagrody CMRP of the Year 2017 przyznawanej przez The Society for Maintenance and Reliability Professionals - Stowarzyszenie Profesjonalistów Utrzymania Ruchu i Niezawodności, zrzeszające ponad 6 500 praktyków z całego świata.
Obecnie, w ramach awansu Paweł przeszedł do struktur regionalnych Bunge Limited, gdzie pełni stanowisko Europe & Asia Predictive Maintenance Subject Matter Expert.

Jerzy Halkiewicz, UE Systems Europe
Jerzy HalkiewiczAbsolwent Politechniki Poznańskiej, od 2013 roku Manager Regionalny na Polskę w UE Systems Europe. Wcześniej audytor nieszczelności instalacji sprężonego powietrza metodą ultradźwiękową w firmie Aria-C. Odpowiedzialny za przedstawicielstwo handlowe, prowadzenie szkoleń wdrażających programy inspekcji ultradźwiękowych w zakresie detekcji wycieków sprężonych gazów, badania stanu łożysk (PdM), badania poprawności pracy odwadniaczy pary oraz urządzeń elektrycznych. Certyfikowany w zakresie Technologii Ultradźwiękowej (Cat.II), prowadzący szkolenia Cat.I w Polsce.11.00 – 12.30 Przerwa na zwiedzanie stoisk

4. Przemysł 4.0. / Utrzymanie Ruchu 4.0

12.30 – 13.00     Katarzyna Majstrak,
Jak wykorzystać czwartą rewolucję przemysłową w zarządzaniu utrzymaniem ruchu.
 • Stan wdrożenia rozwiązań Przemysł 4.0 w Polsce i na świecie.
 • Zastosowanie Przemysłu 4.0 w utrzymaniu ruchu.
 • Jakie są koszty wdrożenia technologii związanych z Przemysłem 4.0.
 • Dla kogo jest Przemysł 4.0?
 • Jakich pracowników potrzebuje Przemysł 4.0?
 • Jakie są kompetencje przyszłości?

Katarzyna Majstrak

Katarzyna MajstrakAbsolwentka Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej. Ekspert utrzymania ruchu z 8 - letnim doświadczeniem w branży spożywczej.  Swoje doświadczenie zdobywała na stanowiskach zastępcy kierownika działu utrzymania ruchu, a także na stanowisku kierownika techniczno – inwestycyjnego. W tym okresie zrealizowała szereg projektów wdrożeniowych i inwestycyjnych w ramach strategii rozwoju firm. Ciągle poszukuje efektywnych i ciekawych rozwiązań na potrzeby działów utrzymania ruchu, produkcji i jakości. Certyfikowany praktyk TPM oraz promotor przemysłu 4.0 w utrzymaniu ruchu.
13.00 – 13.30     Piotr Bonarski, Haerter Technika Wytłaczania, Przemysł 4.0, a zmiana mentalności pracowników SUR.
 • Praca Służb utrzymania ruchu w kontekście różnych odsłon przemysłowych
 • Jak zmieniać/dostosować się do warunków
 • Podstawowe zadania SUR w Przemyśle 4.0

Piotr Bonarski, Haerter Technika Wytłaczania Sp. z o.o.
 Piotr BonarskiPrzez ostatnie 14 lat pracował m.in. w zakładach z kapitałem zagranicznym, tj. Whirlpool sp. z o.o., Winkelmann sp. z o.o., Lear Poland II sp. z o.o. oraz Hoerbiger Automotive sp. z o.o. Trzecią kadencję jest prezesem koła terenowego SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich) działającego przy Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Obecnie Technical Manager w firmie Haerter Technika Wytłaczania Sp. z o.o.
Jego pasją jest szukanie metod, narzędzi i rozwiązań usprawniających zarządzanie działem, obszarem, firmą, łącząc zdobycze wiedzy teoretycznej z wieloletnim doświadczeniem praktycznym. Szeroko współpracuje z firmami szkoleniowymi oraz produkcyjnymi m.in. Federal Mogul, KGHM ZG, dr. Schumacher z zakresu organizacji pracy działu utrzymania ruchu, ale też Lean Manufacturing czy Six Sigma.
13.30 – 14.00     Maciej Gulanowski, Proresult, Lean oraz Przemysł 4.0 - idealni sojusznicy
 • Jak powinniśmy rozpocząć wdrażanie Przemysłu 4.0.?
 • Czy Przemysł 4.0 może zastąpić LEAN?
 • 7 strat LEAN a Przemysł 4.0.?
 • Case study dla współpracy LEAN oraz Przemysłu 4.0

Maciej Gulanowski, Proresult
Maciej GulanowskiAbsolwent studiów na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi (UWM Olsztyn). Posiada 7-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze Lean Management, które zdobywał w branżach: motoryzacyjna, poligraficzna, medyczna oraz obróbka skrawaniem CNC. Obecnie Trener ds. Efektywności Produkcji w firmie Proresult, gdzie wspiera firmy w zakresie podnoszenia efektywności procesów produkcyjnych oraz wydajności zespołów UR. Instruktor praktycznej nauki zawodu. Wyróżniony tytułem „Lider inżynierii poniżej czterdziestki”. Członek Stowarzyszenia Lean Management Polska i Polskiego Stowarzyszenia Praktyków Training Within Industry. Prelegent oraz autor licznych artykułów dotyczących efektywnego zarządzania produkcją oraz podnoszenia skuteczności służb utrzymania ruchu. Jest zwolennikiem systemowego podejścia do zarządzania oraz rozwiązywania problemów produkcyjnych w firmie. Specjalizuje się we wdrażaniu narzędzi z zakresu efektywności produkcji m.in.: 5S z zarządzaniem wizualnym, SMED, TPM, Problem Solving, matryce umiejętności. Jako trener i wdrożeniowiec narzędzi Lean integruje różne działy oraz pracowników na rzecz ciągłego doskonalenia organizacji. Zwolennik systemu sugestii pracowniczych KAIZEN, który z sukcesem wdrażał w firmach.
14:00-14:45 Agnieszka Bierońska, ACTEMIUM Polska, Skok w Przemysł 4.0. System rozszerzonej rzeczywistości ARIS w utrzymaniu ruchu.
 • Wirtualne instrukcje przeglądów i napraw.
 • Niezależna kontrola wykonanych czynności.
 • Wyświetlanie danych w czasie rzeczywistym.
 • Analiza zebranych danych oraz raportowanie.
 • Inteligentne rozpoznawanie pracownika.
Agnieszka Bierońska, ACTEMIUM Polska
Agnieszka BierońskaTwórca Systemu ARIS (Augmented Reality Industry Solutions) w Actemium Polska. Fizyk, inżynier energetyki, pasjonat nowoczesnych technologii. Swoją przygodę z rozszerzoną rzeczywistością
rozpoczęła niedawno, podążając za najnowocześniejszymi trendami technologicznymi. Wkładając wiele trudu i wysiłku w analizę rozwiązań wykorzystujących AR, z sukcesem brała udział w realizacji projektu dla przemysłu wojskowego wdrażając instrukcje stanowiskowe dla testów ciśnieniowych przekładni samolotowych oraz usprawniających utrzymanie ruchu w innych obiektach przemysłowych.
Wyznaczając sobie za cel użyteczność rozszerzonej rzeczywistości i realizowania projektów mających faktycznie usprawnić pracę, a nie stanowić tylko pokazowy dodatek, rozwijane przez nią technologie są bardzo zaawansowane a ich możliwości nieograniczone.
 
14.45 Zakończenie i podsumowanie Jesiennej Szkoły Utrzymania Ruchu.

Koszty uczestnictwa *

Koszt udziału jednej osoby pod warunkiem nadesłania formularza zgłoszeniowego i uiszczenia opłaty do 31.08.2018 r.
450 zł + VAT
Koszt udziału jednej osoby pod warunkiem nadesłania formularza zgłoszeniowego i uiszczenia opłaty od 01.09.2018 r.
550 zł + VAT
Koszt uczestnictwa dla studentów **
200 zł + VAT

*Koszt uczestnictwa obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, certyfikat potwierdzający udział, przerwę kawową, wstęp na targi MAINTENANCE i SyMas, katalog targowy.

**Zgłoszenie należy przesłać wraz z kserokopią ważnej legitymacji studenckiej.

Zainteresowanych uczestnictwem w konferencji prosimy o kontakt z:Karolem Miernikiewiczem
Zastępcą Komisarza Targów

miernikiewicz@targi.krakow.pl
tel.: +48 12 651 95 31
kom.: +48 507 044 183
fax:  +48 12 651 95 22